2012 Winners and Finalists
Customer Service Award Retail Sector (Independent Retailer) – First Trust Bank
Winner: Gloonan Gallery
Finalists: K & G McAtamney (Butcher & Deli), Waveney Eye Care (NI) Ltd
Customer Service Award Retail Sector (Multiple Retailer) – McKillens Footwear
Winner: The Perfume Shop
Finalists: Goldsmiths, Ann Summers, Clockwork Orange
Customer Service Award Convenience Store – Ballymena Borough Chamber of Commerce and Industry
Winner: Eurospar Cullybackey
Finalists: James McNeill Grocery Ltd T/A Vivoxtra, Spar Doury Road, Spar Ahoghill
Best Eating Establishment Award – Patton
Winner: Millside Restaurant (Gracehill)
Finalists: The Wild Duck, Adair Arms Hotel, Go Sun Restaurant
Best Small Eatery/Coffee Shop Award – firmus energy
Winner: Nobel Café
Finalists: Jensens Café, O’Briens, Caffe Nero
Customer Service Award Service Sector – Riada Resourcing
Winner: Jacqueline Kennedy Hairdressing & Grooming for Men
Finalists: Tourist Information Centre, Fenaghy Veterinary Clinic, Grafton Recruitment
Customer Service Award Hospitality Sector – Autoline Insurance Group
Winner: Millside Restaurant (Gracehill)
Highly Commended: Nobel Café
Finalists: Galgorm Resort and Spa, Front Page Bar
Business Premises Award – Fairhill Shopping Centre
Winner: Galgorm Resort and Spa
Finalists: Mobalpa Kitchens, Eurospar Cullybackey, Cafe Couture
Best Business Website Award – Northern Bank
Winner: Patton
Finalists: ballyprint.com, Wee Voucher Book, Slemish Design Studios
Excellence in Customer Service Award – JTI
Winner: Autoline Insurance Group
Highly Commended: Northern Bank Ltd
Finalists: Grafton Recruitment, O’Briens
Right Place to Work Award – Black Advertising
Winner: Goldsmiths
Finalists: Next, Debenhams, The Sitting Room Hairdressing
Most Promising New Business Award – Into Business Magazine
Winner: ballyprint.com
Finalists: Discovereverafter.com, The Music Rooms, Doggy Daycare
Best Small Business Award – Michelin Tyre PLC
Winners: K & G McAtamney (Wholesale Butchers)
Finalists: The Sitting Room Hairdressing, MET Healthcare Limited, Castle Couture
Export Business of the Year Award – Wrightbus
Winner: Francis Dinsmore Ltd
Finalists: Garage Door Systems, Martin Engineering Supplies Ltd, Robinson Services
Environment Award – Power NI
Winner: Patton
Finalists: Moy Park, Nampak Plastics
Innovation Award – Invest Northern Ireland
Winner: Discovereverafter.com
Finalists: Autoline Insurance Group, Quad-X, The Wild Duck
Involvement in the Community Award – Diamond Recruitment
Winner: Fairhill Shopping Centre
Finalists: Front Page Bar, Ballymena Retailers Against Crime, Ballymena Arts Partnership
Apprentice of the Year Award – Northern Regional College
Winner: Michael Curtis (Grants Electrical)
Finalists: Paddy Quinn (Fearghas Quinn Hearse and Limousines), Nicola Pattison (Goldsmiths)
Employee of the Year Award – Grafton Recruitment
Joint Winners: Stella Grant (Adair Arms Hotel), Brian Kerr (Nampak Plastics)
Finalists: Deborah Law (Studio Shake), Ian Wallace (Francis Dinsmore Ltd)
Business Growth Award – Ulster Bank
Winner: K & G McAtamney (Wholesale Butchers)
Finalists: Riada Resourcing, MET Healthcare Limited, Ground Espresso Bar
Commitment to Ballymena Award – Ballymena Borough Council
Winner: Audrey Wales MBE